Slnečné okuliare – doprajte očiam viac ochrany

SlneČné okuliare - dámske štýlové značkové slnečné okuliare

Slnečné okuliare chránia vaše oči a ako bonus prepožičiavjú väčšiu charizmu vášmu vzhľadu. Pilotky, Mačacie oči, Wayfarer, Lenonky, Clip-on… menia náš vzhľad s každým štýlom na nepoznanie. Lenonky budú výstredné a hodia sa len niekomu, zato pilotky sadnú väčšine.

Leto je takmer preč a zima je na blízku, ale potreba slnečných okuliarov nekončí. Hoci je slnko menej kruté a príjemne teplé, môžeme si len myslieť že už nepotrebujeme slnečné okuliare. Slnečné okuliare nám poskytujú tieň a ochranu počas horúcich slnečných letných dní, ale chránia naše oči aj pred drsným zimným vetrom a zároveň nás stále chrániť pred škodlivým UV žiarením, bez ohľadu na to, aké je počasie, či ročné obdobie. Aj napriek názvu “slnečné okuliare”, ak si ich zvykneme nosiť v každom ročnom období, uľavíme naším očiam a ich potreba bude rásť každým rokom.

Slnečné okuliare boli v zásade navrhnuté tak, aby sa zabránilo podráždeniu očí spôsobené v dôsledku vysokej intenzity slnka. Majú za sebou dlhú cestu od drevených okuliare po modne Aviatorky, mačacie oči… a pod.

Slnečné okuliare Aviator

Pilotky boli prvýkrát vyrobené firmou Ray­Ban pre leteckých dôstojníkov v roku 1936. Kvalitné značkové slnenčné okuliare sú vybavené prvotriednymi šošovkami, ktoré vám poskytnú komfortný pohľad cez ne a máte pocit, že svet patrí len vám. Spoznáte ich podľa charakteristického tvaru skiel: “nadmerných sĺz” v tenkom kovovom ráme. Módny trend pilotiek sa dramaticky zmenil od tmavo tónovaných skliel na ľahké farebné šošovky v rôznych farbách, ako je broskyňová, ružová, zelená, modrá atď…

Slnečné okuliare aviator - pilotky

Slnečné okuliare aviator, tzv. pilotky značky INVU

Slnečné okuliare Clip­-on

Clip­-on okuliare sú typom okuliarov, ktoré sú akoby orezané, lebo nemajú stráničky a môžete ich pripnúť na iné vaše dioptrické okuliare ako formu ochrany pred slnkom.

Slnečné okuliare s gradientom

Gradient slnečné okuliare – je označenie pre všetky slnečné okuliare pánske aj dámske, ktoré majú šošovky (sklá) sfarbené od tmavších odtieňov farby po svetlejší až skoro priezračný. To poskytuje ochranu od intenzity slnka vo vrchnej časti, ale tiež sa cez ne dobre pozerá v spodnej časti šošovky. Tieto okuliare sú užitočné počas jazdy autom alebo pri pobyte v interiéri.

Slnečné okuliare  – zrkadlovky

Zrkadlovky (mirrored) majú ochranný povlak na vonkajšej strane šošovky, v ktorej sa odráža obraz okolia ako pri pohľade do zrkadla. Táto optická vrstva odráža a zároveň znižuje množstvo svetla, ktoré prechádza cez sklá a chráni tak oči pred vysokou intenzitou žiarenia. Tieto okuliare sa obvykle nosia pri lyžovaní a snowboardingu.

Slnečné okuliare  – maxi veľkosť

Maxi veľkosť (oversized) – veľkoformátové okuliare, slávne v roku 1980 a inšpirované Jacqueline Kennedy. Nadrozmerné okuliare ponúkajú väčšiu ochranu pred slnečným žiarením, pretože pokrývajú väčšiu časť tváre. To tiež chráni pokožku pred spálením. Tieto okuliare vyhovujú ľuďom s veľkými klenutými nosmi, pretože zmäkčujú oblúk nosa.

Slnečné okuliare  – lenonky

Lenonky (tea-shade) preslávili Elton John, John Lennon, Ozzy Osbourne, Mick Jagger a mnoho ďalších celebrít. Tieto psychedelické okuliare sa nosili čisto pre estetické potešenie v neskorých 60-tych rokoch. V súčasnej dobe ich nosia Mary­Kate Olsen a Lady Gaga. Na online portáloch tieto slnečné okuliare nájdete v najrôznejších prevedniach, čo si len dokážete predstaviť.

Slnečné okuliare wayfarer

Model okuliarov Wayfarer priniesla na trh firma Ray­Ban v roku 1952. Tieto okuliare majú charakteristický tvar, široký rám s malými striebornými kúskami na bokoch. Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, James Dean a Roy Orbison boli videní v rôznych filmoch a na spoločenských príležitostiach práve v tomto modeli slnečných okuliarov. Wayfareri sú dnes súčasťou kultovej zbierky spoločnosti Ray­Ban.

Slnečné okuliare Wayfarer

Slnečné okuliare Wayfarer značny DIESEL

Slnečné okuliare  – wrap-around

Wrap-around okuliare, ako ich názov napovedá, kopírujú tvar tváre. Cítite sa v nich bezpečne a nedovolia, aby sa vám slnečné svetlo dostalo do očí. Tieto okuliare boli vyrobené najmä pre športové aktivity, ako plavba loďou, vodné lyžovanie a ďalšie vodné aktivity. Slnečné okuliare vedia byť trendy, elegantné aj atraktívne, dotvoria váš vzhľad, a poskytnú vám dokonalú ochranu vášho zraku:

● Slnečné okuliare znížujú problémy tzv. “suchého oka”. Blokujú suchý vietor a prach z atmosféry, ktorý poškodzje oči.

● Najlepšou výhodou je, že slnečné okuliare znižujú žiaru slnečného svetla. Chránia sietnicu a rohovku očí pred ultrafialovým lúčom.

● Slnečné okuliare tiež pomáhajú pri prevencii bolesti hlavy, ktorá je spôsobená v dôsledku vnútroočného tlaku. Pri nosení okuliarov sa oči menej namáhajú a nevzniká tak napätie spôsobujúce bolesť hlavy a očí.

Slnečné okuliare sú kvalitným módnym doplnkom a zároveň poskytujú neobmedzené výhody a pohodlie pre naše oči. Oči sú dôležitou súčasťou nášho tela a slnečné okuliare hrajú dôležitú úlohu v udržiavaní ich bezpečia. Dotvárajú vašu individualitu a zvýrazňujú charakter vašej osobnosti.

Leave a Comment.